Staro-
mestské 
kultúrne 
centrá


Tvoríme kultúru, ktorá pestuje kreativitu obyvateľov Starého Mesta a spolu s vami vytvárame aktívne komunity. Poskytujeme priestor a možnosti pre všetkých obyvateľov na spoločné kreatívne vyjadrovanie a zapojenie sa do spoločenského života.


Program
Centrá
Blog
Kurzy



Dokumenty

Magazín Zrazu

Kontakt
Instagram
Facebook

Staromestská knižnica
Miestny Úrad Staré Mesto

Deň detí v Starom Meste

Hviezdoslavovo námestie:

15:00 - 17:00 Tanečná interaktívna show Laciho Strikea a Street Dance Academy
Nebudú chýbať súťaže a maľovanie na tvár!

Pre deti 3 – 12 rokov.

Pistoriho palác

14.00 Mačacia odysea | Kino Film Europe
Vstup voľný
Kapacita je obmedzená, registrácia na: dusana.laucikova@filmeurope.eu

15.30 Workshop „Postav si loďku“
Po filme bude pripravené v Pistoriho paláci veselé popoludnie plné fantázie a tvorivosti. Prihlásiť sa môžete na workshop „Postav si loďku“ pod vedením študentky art manažmentu Emy Machovej začne. Deti si budú môcť vlastnoručne vyrobiť loďku z prírodných materiálov a získať nové zručnosti.
Workshop je určený pre deti od 6 rokov a kapacita je 20 detí.
Registrácia na dusana.laucikova@filmeurope.eu

Vstup voľný




CLAD vs. BRaK: nové menšiny v dezinfo ére


30. 5. 2025 / 20:30
Zichyho palác


Poď diskutovať o tom, ako čelia dezinformáciám nové menšiny nielen v hlavnom meste a aké stratégie môžeme využiť na boj proti nim. Debata, koncert, párty, etnogastro.

Toto podujatie je súčasťou európskeho projektu „CLAD – Citizens & Libraries Against Disinformation“, ktorý poskytuje občanom na Slovensku a v Portugalsku nástroje na rozpoznávanie dezinformácií.
Projekt je financovaný Európskou úniou.

Viac informácií o projekte: www.goethe.de/clad

Hlavní partneri projektu CLAD:
Goethe-Institut Bratislava
Goethe-Institut Portugal
Staré Mesto - srdce Bratislavy
BAD-Bibliotecários, Arquivistas, Profissionais da Informação e Documentação




TYPOSPOT: Tereza Umlaufová


22. 5. – 27. 6. | Zichyho palác, bočná fasáda, Prepoštská ulica
Vernisáž 22. 5. o 17.00

Druhá inštalácia v cykle pravidelných výstav projektu TYPOSPOT, zameraného na konceptuálnu typografiu, predstaví Terezu Umlaufovú, grafickú dizajnérku z Prahy, ktorá momentálne robí svoju diplomovú prácu v ateliéri Typolab na katedre vizuálnej komunikácie VŠVU. Inštalácia obsahovo nadväzuje na jej diplomovú prácu zaoberajúcou sa strachom z nedokonalosti a následným stotožnením sa a umocnením zámerných chýb.


Viki Janoušková: Gravitačný kolaps (TICHO A SPOL.)

23. - 24. 5. 2025, 19:00

Text inscenácie vznikol na pôdoryse nevydaných poviedok Miloša Janouška Čierna voda a AlternatW, ktoré pochádzajú z pozostalosti autora. Inscenácia ponúka zamyslenie sa na témy: čo znamenajú v živote človeka straty, uchopenie potreby sa s nimi postupne vyrovnávať a zachytávať mechanizmy pretavovania minulej reality do novej súčasnej podoby, do jej nových obrazov tak, aby nebolo potrebné minulosť vytesňovať. 

Účinkujú: Judita Hansman, Adela Mojžišová, Michal Ďuriš, Martin Kaprálik. Réžia: Štefan Korenči.
Vhodné pre: 15+

Vstupné: 20 € -  https://goout.net/sk/ticho-a-spol/vzegkd/
Rezervácia / viac informácií na: tichoaspol.sk  



 

Peter Roller má rád vnučku Viktóriu


6. 5. - 30. 5. 2025 
Staromestská galéria Zichy



Sochár a výtvarník Peter Roller (1948) patrí k Bratislave a k Starému Mestu. Bytostne a verne, napriek tomu, že už pár rokov žije v Devíne. V Starom Meste sa narodil, chodil do školy a spoznával svet, prežil tu väčšinu svojho aktívneho života. Stále sa do neho rád vracia a hrá s ním už viac ako 10 rokov aj jedinečnú hru, keď ako tajomný flanér nastražuje vizuálne pasce, v ktorých si môže pozorný chodec nájsť svoju odmenu v podobe jeho Petrogramu, teda ním vizuálne stvárneného dunajského kameňa.  Diskrétne a slobodne, bez fanfár, len z čistej potreby komunikácie s ľuďmi, mestom a časom, lebo taký je on.  

Dnes prichádza do Starého Mesta s výstavou. Prichádza na Ventúrsku ulicu, do Zichyho paláca. Do galérie, ale  tak trochu aj do svojho detstva. V Zichyho paláci dlhé roky pracovala jeho mama, ktorú často ako malý navštevoval a odnášal si s vášňou detského zberateľa vystrihnuté poštové známky z úradníckej korešpondencie domov do svojho albumu. Láska k filatelii, malej vizuálnej etude a prostredníctvom nej projekcia veľkých, ďalekých krajov sveta a kultúr sú v jeho tvorbe motív, ktorý sa sprítomnil aj na tejto výstave. V maľbe aj v objekte. Roller je vizuálny konštruktér hnaný stále až slobodne detskou fascináciou z bytia a toho veľkého tajomstva, ktoré prepája naše civilizácie s neznámym priestorom a časom, ktorý nás obklopuje, pohlcuje, ovplyvňuje. Na výstave predstavuje časť obrazov, malieb zo série Sny o južnej Amerike (2021) a v nich prenikanie, štrbiny do neznáma, znakovosť, plochu v rozhovore s priestorom, odkazy na staré juhoamerické civilizácie a ich prepracované stavebné systémy, odkazy na zaniknuté mestá, archeológiu, architektúru, princípy prírody, rámcované nekonečnom a to všetko v jeho typicky striedmom vizuálnom jazyku neustále sa vracajúcich znakov, dezénov, farebných vzťahov, systémov. Okrem nich sú tu ako strážcovia sochy/objekty zo série Poste Restante, ktoré predstavujú výstredných poštárov, poskladaných z jednoduchých geometrických tvarov s farebnicou prebranou z vlajok štátov (Francúzsko, Irak, Jamajka) a v suteréne aj objekty zo série Bodkovanie (2018), kde opäť jednoduchou skladbou základných geometrických tvarov na princípe detskej drevenej skladačky z jeho detstva vytvoril sériu Relikty (2018), dnes akoby v rozohranej hre na šachovnici podvedomia.  

Detstvo je, ako je zrejmé, pre Rollera veľká téma a akýmsi ďalším návratom do detstva je aj jeho čas spoločne strávený s vnučkou Viktóriou (11 rokov). Tá s ním od mala rada trávi čas v ateliéri, diskutuje a vedľa neho tvorí zo svojej perspektívy poznania. On je teraz ten, ktorý jej sprostredkúva svet výtvarného umenia tak, ako kedysi jemu mama a hlavne otec, profesionálny fotograf. Na výstave potom sprítomňujeme malý vizuálny rozhovor medzi nimi, školenú a rokmi vystavanú výtvarnosť a vášeň pre tvorbu verzus autentickú neškolenú tvorbu dieťaťa. Starý otec a vnučka. Ich spoločná výstava je hlavne poctou ich spoločného času. Blízkosti, obyčajnej radosti z chvíľ, ktoré sa neopakujú.   

Ľubica Hustá - kurátorka výstavy

CLAD Conference against Disinformation

Konferencia Občania a knižnice proti dezinformáciám

Organizačný tím európskeho projektu Citizens and Libraries against Disinformation (CLAD) z Portugalska a Slovenska sa stretol v dňoch 25. až 27. novembra v Lisabone. Popoludní 26. novembra sa v prestížnom národnom archíve Torre do Tombo konala medzinárodná konferencia venovaná témam projektu.

Od 25. do 27. novembra sa tím projektu CLAD stretol na medzinárodnej konferencii v Goethe-Institute a v národnom archíve Torre do Tombo v Lisabone. Prvý deň privítal účastníkov v Goethe-Institute, kde knižnice a komunitné centrá z Portugalska a Slovenska predstavili svoje projektové návrhy na rok 2025 v dynamickom formáte Pecha Kucha. Večer sa skončil spoločenskou večerou, ktorá podporila ďalšiu výmenu nápadov.

Ráno 26. novembra koordinujúci tím predstavil ďalšie kroky projektu a očakávania, následne sa dospelo k konsenzu o novej téme, ktorá bude súčasťou projektu – duševné zdravie a pohoda. Verejná konferencia popoludní prilákala okolo 100 účastníkov a obsahovala dva diskusné panely. Prvý panel skúmal úlohu knižníc v podpore demokracie a občianstva, pričom sa zdôraznili kľúčové dokumenty ako správa Európskej komisie „Kultúra a demokracia, dôkazy“ a „Rough Guide to Citizen Engagement in Public Libraries“.

Panel sa zameral na stratégie, ako môžu knižnice riešiť témy ako menšiny, životné prostredie, bývanie a európska identita, vyzývajúc ich, aby sa stali platformami pre debatu a inklúziu. Druhý panel s názvom „Dezinformácie a kritické myslenie: Akú úlohu zohrávajú verejné knižnice?“ sa venoval výzve udržať knižnice ako dôveryhodné miesta, pričom sa zameral na boj proti dezinformáciám. Medzi strategické prístupy patrili partnerstvá s fakt-checkermi a novinármi, podpora mediálnej gramotnosti a využívanie digitálnych nástrojov na overovanie informácií.

Konferencia bola cennou príležitosťou na zdieľanie skúseností a posilnenie úlohy knižníc pri budovaní informovanejšej a inkluzívnejšej spoločnosti. Záver konferencie patril spoločenskej večeri a technickej návšteve Knižnice Marvila, ktorá predstavila iniciatívy na podporu občianskej účasti a demokratickej inklúzie.

Viac na:
About CLAD - Goethe-Institut
Partners - Goethe-Institut


Projekt CLAD je financovaný Európskou úniou. Názory a stanoviská uvedené v texte sú však výlučne názormi autora(ov) a nemusia nevyhnutne odrážať názory Európskej únie. Európska únia ani financujúca autorita nenesú zodpovednosť za tieto názory.

© European Union




29. 4. 2025 / 13.00 – 15.00  
Pistoriho palace, Štefánikova 25, Bratislave
Clad Minority 1: Nové menšiny v ére dezinfo



„Učili nás neklamať. Teraz sa učíme rozlišovať pravdu a lož.“

Účastníci workshopu: zamestnanci miestneho úradu Staré Mesto a zamestnanci oddelenia kultúry SM

Hostia: Victor Breiner (infosecurity.sk), Katarína Levčíková ( Mareena. sk), Veronika Fishbone Vlčková (nadaciamilanasimecku.sk, organizátorka festivalu Fjúžn)

Na workshope sa zúčastnili aj zástupcovia partnerov: Lucia Dubravay (Goethe institut Bratislava), Jana Slezáková (Staromestská knižnica)

Workshop začal úvodným slovom Michala Hvoreckého, kde predstavil projekt CLAD aj tému nových menšín. Nasledovala prednáška Victora Breinera o fungovaní mechanizmu dezinformácii aj v kontexte asimilácie nových menšín.

Po prestávke sa otvorila intenzívna diskusia, pracovná skupina, kde sme spolu s hosťom a hosťkami preberali z ich pohľadu úspešné stratégie ako komunikovať tému dezinfo, ako sprostredkovať príbehy ľudí z prostredia menšín na Slovensku, hovorili o svojej praxi v práci s menšinovými komunitami aj o tom ktoré nástroje a formáty v doterajšej praxi vnímajú ako tie efektívne. Spolu sme potom diskutovali ako nastaviť program pre ďalšie dve podujatia v téme aby sme boli schopní vytvoriť funkčný manuál pre rozlišovania a potieranie dezinformácii v konetexte menšín.






13. 5. 2025 / 15.00 – 17.00 
Pistoriho palác na Štefánikovej ulici v Bratislave.
CLAD Minority 2: Chutné gastro a silné príbehy o nových menšinách nielen v Bratislave


„Učili nás neklamať. Teraz sa učíme rozlišovať pravdu a lož.“

Hostia: Nasi A. Motlagh, Les Paskarenko, Victor Breiner, Kvet Nguyen, staromestskí seniori aj seniorky a ďalší.

Na workshope sa zúčastnili aj zástupcovia partnerov: Lucia Dubravay (Goethe institut Bratislava), Jana Slezáková (Staromestská knižnica), Veronika Fishbone Vlčková (nadaciamilanasimecku.sk, organizátorka festivalu Fjúžn), ), Katarína Levčíková ( Mareena. sk),

Program: Úvodná prednáška Viktora Breinera – bola o priamych dopadoch ruskej hybridnej vojenskej operácie – ako sa teraz označuje aktívne a cielené šírené dezinformácii do priestorov susedných štátov, ide nástroj už vojenskej povahy, ktorý efektívne narúša stabilitu vnútornej politiky a je zneužívaný mocou. Toto narušenie sa následne premieta aj do každodenného života, medziľudských vzťahov skresleného vnímania aj téme utečencov, imigrantov, cudzincov a iných menšín.

Victor Breiner je riaditeľ a analytik portálu Infosecurity.sk. Vyštudoval germanistiku a pracoval ako prekladateľ, tlmočník a žurnalista. Ako fotograf pracoval v Sýrii, Líbyi, Mali, Tunise, Jordánsku, Libanone a Ukrajine. Publikoval v zahraničných a domácich médiách a za svoju prácu dostal ocenenia Czech aj Slovak Press Photo. Vyštudoval medzinárodnú bezpečnosť na univerzite v Leicestri, kde skúmal propagandu a dezinformácie v digitálnom globalizovanom svete.

Nasledovala séria troch príbehov imigrantiek a ich príchodu na Slovensko, alebo aj vnímania vlastnej inakosti a správania sa majority smerom k nim a ich rodinám

Vystúpili:
Nasi A. Motlagh, slovensko-iránska stand-up komička, poetka a aktivistka. Narodila sa v Teheráne v roku 1995. Spolu s rodičmi (učitelia angličtiny), emigrovala z Iránu na Slovensko, keď mala 15 rokov (2010). Študovala na Fakulte sociálnych a ekonomických vied na UK v Bratislave. Aktívne ovláda perzsky, anglický a slovenský jazyk. Angažuje sa v oblasti práv menšín a integrácie cudzincov prichádzajúcich na Slovensko, ktorí tu chcú žiť a byť prospešní pre spoločnosť. Taktiež verejne komunikuje politicko-spoločenskú situáciu a postavenie žien v rodnom Iráne.

Tatérka Les Paskarenko žije na Slovensku od roku 2015. Z Ukrajiny odchádzala v tichosti ako 17-ročná študentka, v súčasnosti v Bratislave rozbieha vlastný tatérsky ateliér. V rozhovore pre [fjúžn] hovorí, aký vplyv mala vojna na spoločnosť, ale aj o tom, aké je to dostávať sa ľuďom pod kožu.

Kvet Nguyen — Hoa Nguyen Thi (Bratislava, Slovensko), Kvet je vizuálna umelkyňa a fotografka a v súčasnosti je doktorandkou na Katedre fotografie a nových médií (Akademia výtvarných umení v Bratislave). Kvet sa zameriava na nevypovedané príbehy migrácie a inakosti v postsocialistickom kontexte. Dôležitým aspektom jej práce je návrat k histórii, k pamäti rodiny, národa alebo svetovej histórie, ako zdroju dôkazov o niečom, čo sa stalo. Ústredným bodom Kvetinej praxe sú historické udalosti, ktoré ju formovali, počnúc migráciou jej rodičov na Slovensko.

Na záver sme poprosili o názor zúčastnených staromestských seniorov, ktorí rozprávali o svojich skúsenostiach aj pohľadoch na tému a zaspievali a zahrali na harmonike niekoľko pesničiek.

Podujatie bolo spojené s ochutnávkou národných kuchýň našich hostiek.








Kultúrne leto v Starom Meste privíta mladé hudobné talenty počas Festivalu letných dvorov a nádvorí


V Starom Meste bude počas druhého ročníka Festivalu letných dvorov a nádvorí znieť mladá hudba. Festival, ktorý sa uskutoční od 2. do 3. augusta 2024, prinesie na nádvorie Zichyho paláca a Mirbachovho paláca vystúpenia mladých a talentovaných hudobníkov z domova aj zahraničia.

Hudobný program plný talentov

Festival ponúkne návštevníkom bohatý hudobný program, ktorý umožní objaviť nové talenty a užiť si koncerty rôznych žánrov. Počas dvoch augustových večerov vystúpia kapely Toello, SJU, Sneaky Jesus a Zdena Kvasková. Na všetky koncerty je počas Festivalu letných dvorov a nádvorí vstup voľný.

Piatok 2. augusta: Toello a SJU

Festival odštartuje v piatok 2. augusta o 19:00 h. na nádvorí Staromestského kultúrneho centra Zichyho palác na Ventúrskej 9 vystúpením slovenského hudobníka Toella, vlastným menom Tomáša Trníka. Toello, ktorý začal svoju hudobnú kariéru ako teenager, sa etabloval na slovenskej hudobnej scéne svojou originálnou tvorbou.

O 21:00 h. bude večer pokračovať vystúpením speváčky SJU. Táto talentovaná umelkyňa, známa svojím hravým elektronickým štýlom, už mala úspešné vystúpenia v mestách ako Berlín, Londýn a New York. Jedna z jej novších skladieb "Nye Sko" sa dostala do playlistov Fresh Finds a Fresh Finds Indie na Spotify a v roku 2023 bola SJU zaradená do longlistu na ceny Radio Head Music Awards v kategóriách „Skladba roka“ a „Objav roka“.

Sobota 3. augusta: Sneaky Jesus a Zdena Kvasková

Program bude pokračovať v sobotu 3. augusta na nádvorí Mirbachovho paláca. Večer začne o 19:00 h. koncertom kapely Sneaky Jesus, ktorá svojou hudbou prevracia konzervatívne prístupy k akademickej jazzovej hudbe. Ich debutový album je dôkazom ich odvahy a experimentovania s novými hudobnými prvkami.

Festival uzavrie o 21:00 h. koncert speváčky, skladateľky a herečky Zdeny Kvaskovej. Kvasková nedávno vydala svoj druhý album "Odmäk", ktorý je zhmotnením jej lásky k elektronickej hudbe, no zároveň sa cíti byť pesničkárkou. Jej skladby sú doplnené hlbokými textami, ktoré jej umožňujú ešte viac experimentovať.

Celé leto plné kultúry

Program Kultúrneho leta v Starom Meste pokračuje bohatým kultúrnym a komunitným programom počas celého leta. Nájdete ho tu.

Program Festivalu letných dvorov a nádvorí

piatok 2. augusta
nádvorie Zichyho paláca, Ventúrska 9
19.00 Toello
21.00 SJU

sobota 3. augusta
nádvorie Mirbachovho paláca, Františkánske nám. 11
19.00 Sneaky Jesus
21.00 Kvaskova

vstup na všetky koncerty je voľný


Zmena programu vyhradená.
Horovy@Pistori

Hovory@
Pistori

Staromestské kultúrne centrá pozývajú na ďalšie pokračovanie zo série Hovory@Pistori. Diskusiu vedie známy spisovateľ a moderátor Michal Hvorecký, ktorý privíta dve významné osobnosti slovenského kultúrneho a spoločenského života.

V novembrovej diskusii vystúpi profesor Mikuláš Huba, environmentálny geograf, dlhoročný ochranca prírody a občiansky aktivista. Jeho dlhoročné skúsenosti prinesú hlboký pohľad na aktuálne environmentálne výzvy, ktorým naša spoločnosť čelí. Svojimi odbornými poznatkami prispeje k porozumeniu ekologickej krízy a dôležitosti udržateľného prístupu k prírode.

Druhou hostkou večera bude Soňa Ferienčíková, etablovaná slovenská tanečníčka, performerka, choreografka a pedagogička. Svojou kreatívnou prácou na poli súčasného tanca a pohybového umenia prináša nový pohľad na spoločenské témy cez umenie a pohyb.

Diskusia ponúkne priestor na zamyslenie sa nad tým, ako umenie môže reagovať na aktuálne problémy a podnietiť spoločenskú diskusiu.

Vstup na podujatie je voľný. 

11. 11. 2024. o 18.00

Staromestské kultúrne centrum Pistoriho palác, Štefánikova 25

Hovory@Pistori

Hudba a rozhovor s Petrom Breinerom, hosťom diskusie Michala Hvoreckého.

Staromestské kultúrne centrá srdečne pozývajú všetkých milovníkov hudby a zaujímavých príbehov na večer s výnimočnou osobnosťou slovenskej kultúry – Petrom Breinerom.

Tento skladateľ, dirigent, klavirista a aranžér svetového formátu je jedným z najhranejších klasických hudobníkov na svete. Vydal viac ako 200 albumov a predal vyše 2 milióny hudobných nosičov. Hoci žije v Londýne, do Bratislavy sa pravidelne vracia – tentoraz, aby sa podelil o svoje hudobné aj životné skúsenosti.

Podujatie je súčasťou obľúbenej diskusnej série Hovory@Pistori, ktorú moderuje spisovateľ Michal Hvorecký. Návštevníci sa môžu tešiť nielen na rozhovor, ale aj na krátky sólový koncert Petra Breinera priamo v historickom priestore Pistoriho paláca.

Hovory@Pistori sú súčasťou pravidelného programu Staromestských kultúrnych centier, ktorý prináša kvalitné diskusné, hudobné a vzdelávacie podujatia do centra Bratislavy.

Vstup na podujatie je voľný

Podujatie je vhodné aj pre nevidiacich návštevníkov.

6. máj 2025 o 19.00

Staromestské kultúrne centrum Pistoriho palác, Štefánikova 25

Modus Vivendi

V Pistoriho paláci vystúpy experimentálny hudobník Daniel Kordík.

Staromestské kultúrne centrum Pistoriho palác opäť privíta podujatie Modus Vivendi, ktoré sa stalo pravidelnou platformou pre hudobných inovátorov, experimentálnych umelcov a začínajúcich hudobníkov. Tentokrát sa v utorok 13. februára o 19:00 h. v historickom priestore predstaví Daniel Kordík, osobnosť experimentálnej hudobnej scény.

Od metalu a punku začal Daniel Kordík v 90. rokoch experimentovať s elektronickou hudbou, až prišlo do jeho života techno a rave scéna. Posledných 10 rokov pracuje hlavne s terénnymi nahrávkami a s improvizáciou. V roku 2022 získal prestížne ocenenie Radio_Head Awards za album Ocela v kategórii experimentálna hudba.

Daniel je nielen hudobník, ale aj producent elektronickej, experimentálnej a improvizovanej hudby. Od roku 2004 až do nedávnej minulosti žil v Londýne, kde bol aktívny prevažne na poli voľnej improvizácie. V roku 2013 spoluzaložil hudobné vydavateľstvo Earshots Recordings, ktoré sa zameriavalo na vydávanie a organizovanie koncertov voľnej improvizácie a terénnych nahrávok. Vydal takmer tridsať sólových a kolaboratívnych hudobných albumov.

Práve vďaka tejto jedinečnej kombinácii zvukového experimentu a autentických nahrávok sa stal neodmysliteľnou súčasťou súčasnej alternatívnej hudobnej scény.

Februárové pokračovanie série Modus Vivendi v Pistoriho paláci tak opäť prinesie večer plný zvukových objavov a jedinečných hudobných zážitkov.

Vstupné 10 € / seniori, deti, študenti 7 €  na mieste alebo na goout.net

13. 2. o 19.00

Staromestské kultúrne centrum Pistoriho palác, Štefánikova 25