Staro-
mestské
kultúrne
centrá
Tvoríme
kultúru, ktorá pestuje kreativitu obyvateľov Starého Mesta a spolu s vami
vytvárame aktívne komunity. Poskytujeme priestor a možnosti pre všetkých
obyvateľov na spoločné kreatívne vyjadrovanie a zapojenie sa do spoločenského
života.
Program
Centrá
Blog
Kurzy
Dokumenty
Magazín Zrazu
Kontakt
Instagram
Facebook
Staromestská knižnica
Miestny Úrad Staré Mesto
CLAD Conference against Disinformation
Organizačný tím európskeho projektu Citizens and Libraries against Disinformation (CLAD) z Portugalska a Slovenska sa stretol v dňoch 25. až 27. novembra v Lisabone. Popoludní 26. novembra sa v prestížnom národnom archíve Torre do Tombo konala medzinárodná konferencia venovaná témam projektu.
Od 25. do 27. novembra sa tím projektu CLAD stretol na medzinárodnej konferencii v Goethe-Institute a v národnom archíve Torre do Tombo v Lisabone. Prvý deň privítal účastníkov v Goethe-Institute, kde knižnice a komunitné centrá z Portugalska a Slovenska predstavili svoje projektové návrhy na rok 2025 v dynamickom formáte Pecha Kucha. Večer sa skončil spoločenskou večerou, ktorá podporila ďalšiu výmenu nápadov.
Ráno 26. novembra koordinujúci tím predstavil ďalšie kroky projektu a očakávania, následne sa dospelo k konsenzu o novej téme, ktorá bude súčasťou projektu – duševné zdravie a pohoda. Verejná konferencia popoludní prilákala okolo 100 účastníkov a obsahovala dva diskusné panely. Prvý panel skúmal úlohu knižníc v podpore demokracie a občianstva, pričom sa zdôraznili kľúčové dokumenty ako správa Európskej komisie „Kultúra a demokracia, dôkazy“ a „Rough Guide to Citizen Engagement in Public Libraries“.
Panel sa zameral na stratégie, ako môžu knižnice riešiť témy ako menšiny, životné prostredie, bývanie a európska identita, vyzývajúc ich, aby sa stali platformami pre debatu a inklúziu. Druhý panel s názvom „Dezinformácie a kritické myslenie: Akú úlohu zohrávajú verejné knižnice?“ sa venoval výzve udržať knižnice ako dôveryhodné miesta, pričom sa zameral na boj proti dezinformáciám. Medzi strategické prístupy patrili partnerstvá s fakt-checkermi a novinármi, podpora mediálnej gramotnosti a využívanie digitálnych nástrojov na overovanie informácií.
Konferencia bola cennou príležitosťou na zdieľanie skúseností a posilnenie úlohy knižníc pri budovaní informovanejšej a inkluzívnejšej spoločnosti. Záver konferencie patril spoločenskej večeri a technickej návšteve Knižnice Marvila, ktorá predstavila iniciatívy na podporu občianskej účasti a demokratickej inklúzie.
Viac na:
About
CLAD - Goethe-Institut
Partners
- Goethe-Institut
Projekt CLAD je financovaný Európskou úniou. Názory a stanoviská uvedené v texte sú však výlučne názormi autora(ov) a nemusia nevyhnutne odrážať názory Európskej únie. Európska únia ani financujúca autorita nenesú zodpovednosť za tieto názory.
© European Union
29. 4. 2025 / 13.00 – 15.00
Pistoriho palace, Štefánikova 25, Bratislave
Clad Minority 1: Nové menšiny v ére dezinfo
„Učili nás neklamať. Teraz sa učíme rozlišovať pravdu a lož.“
Účastníci workshopu: zamestnanci miestneho úradu Staré Mesto a zamestnanci oddelenia kultúry SM
Hostia: Victor Breiner (infosecurity.sk), Katarína Levčíková ( Mareena. sk), Veronika Fishbone Vlčková (nadaciamilanasimecku.sk, organizátorka festivalu Fjúžn)
Na workshope sa zúčastnili aj zástupcovia partnerov: Lucia Dubravay (Goethe institut Bratislava), Jana Slezáková (Staromestská knižnica)
Workshop začal úvodným slovom Michala Hvoreckého, kde predstavil projekt CLAD aj tému nových menšín. Nasledovala prednáška Victora Breinera o fungovaní mechanizmu dezinformácii aj v kontexte asimilácie nových menšín.
Po prestávke sa otvorila intenzívna diskusia, pracovná skupina, kde sme spolu s hosťom a hosťkami preberali z ich pohľadu úspešné stratégie ako komunikovať tému dezinfo, ako sprostredkovať príbehy ľudí z prostredia menšín na Slovensku, hovorili o svojej praxi v práci s menšinovými komunitami aj o tom ktoré nástroje a formáty v doterajšej praxi vnímajú ako tie efektívne. Spolu sme potom diskutovali ako nastaviť program pre ďalšie dve podujatia v téme aby sme boli schopní vytvoriť funkčný manuál pre rozlišovania a potieranie dezinformácii v konetexte menšín.
13. 5. 2025 / 15.00 – 17.00
Pistoriho palác na Štefánikovej ulici v Bratislave.
CLAD Minority 2: Chutné gastro a silné príbehy o nových menšinách nielen v Bratislave
„Učili nás neklamať. Teraz sa učíme rozlišovať pravdu a lož.“
Hostia: Nasi A. Motlagh, Les Paskarenko, Victor Breiner, Kvet Nguyen, staromestskí seniori aj seniorky a ďalší.
Na workshope sa zúčastnili aj zástupcovia partnerov: Lucia Dubravay (Goethe institut Bratislava), Jana Slezáková (Staromestská knižnica), Veronika Fishbone Vlčková (nadaciamilanasimecku.sk, organizátorka festivalu Fjúžn), ), Katarína Levčíková ( Mareena. sk),
Program: Úvodná prednáška Viktora Breinera – bola o priamych dopadoch ruskej hybridnej vojenskej operácie – ako sa teraz označuje aktívne a cielené šírené dezinformácii do priestorov susedných štátov, ide nástroj už vojenskej povahy, ktorý efektívne narúša stabilitu vnútornej politiky a je zneužívaný mocou. Toto narušenie sa následne premieta aj do každodenného života, medziľudských vzťahov skresleného vnímania aj téme utečencov, imigrantov, cudzincov a iných menšín.
Victor Breiner je riaditeľ a analytik portálu Infosecurity.sk. Vyštudoval germanistiku a pracoval ako prekladateľ, tlmočník a žurnalista. Ako fotograf pracoval v Sýrii, Líbyi, Mali, Tunise, Jordánsku, Libanone a Ukrajine. Publikoval v zahraničných a domácich médiách a za svoju prácu dostal ocenenia Czech aj Slovak Press Photo. Vyštudoval medzinárodnú bezpečnosť na univerzite v Leicestri, kde skúmal propagandu a dezinformácie v digitálnom globalizovanom svete.
Nasledovala séria troch príbehov imigrantiek a ich príchodu na Slovensko, alebo aj vnímania vlastnej inakosti a správania sa majority smerom k nim a ich rodinám
Vystúpili:
Nasi A. Motlagh, slovensko-iránska stand-up komička, poetka a aktivistka. Narodila sa v Teheráne v roku 1995. Spolu s rodičmi (učitelia angličtiny), emigrovala z Iránu na Slovensko, keď mala 15 rokov (2010). Študovala na Fakulte sociálnych a ekonomických vied na UK v Bratislave. Aktívne ovláda perzsky, anglický a slovenský jazyk. Angažuje sa v oblasti práv menšín a integrácie cudzincov prichádzajúcich na Slovensko, ktorí tu chcú žiť a byť prospešní pre spoločnosť. Taktiež verejne komunikuje politicko-spoločenskú situáciu a postavenie žien v rodnom Iráne.
Tatérka Les Paskarenko žije na Slovensku od roku 2015. Z Ukrajiny odchádzala v tichosti ako 17-ročná študentka, v súčasnosti v Bratislave rozbieha vlastný tatérsky ateliér. V rozhovore pre [fjúžn] hovorí, aký vplyv mala vojna na spoločnosť, ale aj o tom, aké je to dostávať sa ľuďom pod kožu.
Kvet Nguyen — Hoa Nguyen Thi (Bratislava, Slovensko), Kvet je vizuálna umelkyňa a fotografka a v súčasnosti je doktorandkou na Katedre fotografie a nových médií (Akademia výtvarných umení v Bratislave). Kvet sa zameriava na nevypovedané príbehy migrácie a inakosti v postsocialistickom kontexte. Dôležitým aspektom jej práce je návrat k histórii, k pamäti rodiny, národa alebo svetovej histórie, ako zdroju dôkazov o niečom, čo sa stalo. Ústredným bodom Kvetinej praxe sú historické udalosti, ktoré ju formovali, počnúc migráciou jej rodičov na Slovensko.
Na záver sme poprosili o názor zúčastnených staromestských seniorov, ktorí rozprávali o svojich skúsenostiach aj pohľadoch na tému a zaspievali a zahrali na harmonike niekoľko pesničiek.
Podujatie bolo spojené s ochutnávkou národných kuchýň našich hostiek.