Staro-
mestské 
kultúrne 
centrá


Tvoríme kultúru, ktorá pestuje kreativitu obyvateľov Starého Mesta a spolu s vami vytvárame aktívne komunity. Poskytujeme priestor a možnosti pre všetkých obyvateľov na spoločné kreatívne vyjadrovanie a zapojenie sa do spoločenského života.


Program
Centrá
Blog
Kurzy



Dokumenty

Magazín Zrazu

Kontakt
Instagram
Facebook

Staromestská knižnica
Miestny Úrad Staré Mesto

CLAD Conference against Disinformation

Konferencia Občania a knižnice proti dezinformáciám

Organizačný tím európskeho projektu Citizens and Libraries against Disinformation (CLAD) z Portugalska a Slovenska sa stretol v dňoch 25. až 27. novembra v Lisabone. Popoludní 26. novembra sa v prestížnom národnom archíve Torre do Tombo konala medzinárodná konferencia venovaná témam projektu.

Od 25. do 27. novembra sa tím projektu CLAD stretol na medzinárodnej konferencii v Goethe-Institute a v národnom archíve Torre do Tombo v Lisabone. Prvý deň privítal účastníkov v Goethe-Institute, kde knižnice a komunitné centrá z Portugalska a Slovenska predstavili svoje projektové návrhy na rok 2025 v dynamickom formáte Pecha Kucha. Večer sa skončil spoločenskou večerou, ktorá podporila ďalšiu výmenu nápadov.

Ráno 26. novembra koordinujúci tím predstavil ďalšie kroky projektu a očakávania, následne sa dospelo k konsenzu o novej téme, ktorá bude súčasťou projektu – duševné zdravie a pohoda. Verejná konferencia popoludní prilákala okolo 100 účastníkov a obsahovala dva diskusné panely. Prvý panel skúmal úlohu knižníc v podpore demokracie a občianstva, pričom sa zdôraznili kľúčové dokumenty ako správa Európskej komisie „Kultúra a demokracia, dôkazy“ a „Rough Guide to Citizen Engagement in Public Libraries“.

Panel sa zameral na stratégie, ako môžu knižnice riešiť témy ako menšiny, životné prostredie, bývanie a európska identita, vyzývajúc ich, aby sa stali platformami pre debatu a inklúziu. Druhý panel s názvom „Dezinformácie a kritické myslenie: Akú úlohu zohrávajú verejné knižnice?“ sa venoval výzve udržať knižnice ako dôveryhodné miesta, pričom sa zameral na boj proti dezinformáciám. Medzi strategické prístupy patrili partnerstvá s fakt-checkermi a novinármi, podpora mediálnej gramotnosti a využívanie digitálnych nástrojov na overovanie informácií.

Konferencia bola cennou príležitosťou na zdieľanie skúseností a posilnenie úlohy knižníc pri budovaní informovanejšej a inkluzívnejšej spoločnosti. Záver konferencie patril spoločenskej večeri a technickej návšteve Knižnice Marvila, ktorá predstavila iniciatívy na podporu občianskej účasti a demokratickej inklúzie.

Viac na:
About CLAD - Goethe-Institut
Partners - Goethe-Institut


Projekt CLAD je financovaný Európskou úniou. Názory a stanoviská uvedené v texte sú však výlučne názormi autora(ov) a nemusia nevyhnutne odrážať názory Európskej únie. Európska únia ani financujúca autorita nenesú zodpovednosť za tieto názory.

© European Union




29. 4. 2025 / 13.00 – 15.00  
Pistoriho palace, Štefánikova 25, Bratislave
Clad Minority 1: Nové menšiny v ére dezinfo



„Učili nás neklamať. Teraz sa učíme rozlišovať pravdu a lož.“

Účastníci workshopu: zamestnanci miestneho úradu Staré Mesto a zamestnanci oddelenia kultúry SM

Hostia: Victor Breiner (infosecurity.sk), Katarína Levčíková ( Mareena. sk), Veronika Fishbone Vlčková (nadaciamilanasimecku.sk, organizátorka festivalu Fjúžn)

Na workshope sa zúčastnili aj zástupcovia partnerov: Lucia Dubravay (Goethe institut Bratislava), Jana Slezáková (Staromestská knižnica)

Workshop začal úvodným slovom Michala Hvoreckého, kde predstavil projekt CLAD aj tému nových menšín. Nasledovala prednáška Victora Breinera o fungovaní mechanizmu dezinformácii aj v kontexte asimilácie nových menšín.

Po prestávke sa otvorila intenzívna diskusia, pracovná skupina, kde sme spolu s hosťom a hosťkami preberali z ich pohľadu úspešné stratégie ako komunikovať tému dezinfo, ako sprostredkovať príbehy ľudí z prostredia menšín na Slovensku, hovorili o svojej praxi v práci s menšinovými komunitami aj o tom ktoré nástroje a formáty v doterajšej praxi vnímajú ako tie efektívne. Spolu sme potom diskutovali ako nastaviť program pre ďalšie dve podujatia v téme aby sme boli schopní vytvoriť funkčný manuál pre rozlišovania a potieranie dezinformácii v konetexte menšín.






13. 5. 2025 / 15.00 – 17.00 
Pistoriho palác na Štefánikovej ulici v Bratislave.
CLAD Minority 2: Chutné gastro a silné príbehy o nových menšinách nielen v Bratislave


„Učili nás neklamať. Teraz sa učíme rozlišovať pravdu a lož.“

Hostia: Nasi A. Motlagh, Les Paskarenko, Victor Breiner, Kvet Nguyen, staromestskí seniori aj seniorky a ďalší.

Na workshope sa zúčastnili aj zástupcovia partnerov: Lucia Dubravay (Goethe institut Bratislava), Jana Slezáková (Staromestská knižnica), Veronika Fishbone Vlčková (nadaciamilanasimecku.sk, organizátorka festivalu Fjúžn), ), Katarína Levčíková ( Mareena. sk),

Program: Úvodná prednáška Viktora Breinera – bola o priamych dopadoch ruskej hybridnej vojenskej operácie – ako sa teraz označuje aktívne a cielené šírené dezinformácii do priestorov susedných štátov, ide nástroj už vojenskej povahy, ktorý efektívne narúša stabilitu vnútornej politiky a je zneužívaný mocou. Toto narušenie sa následne premieta aj do každodenného života, medziľudských vzťahov skresleného vnímania aj téme utečencov, imigrantov, cudzincov a iných menšín.

Victor Breiner je riaditeľ a analytik portálu Infosecurity.sk. Vyštudoval germanistiku a pracoval ako prekladateľ, tlmočník a žurnalista. Ako fotograf pracoval v Sýrii, Líbyi, Mali, Tunise, Jordánsku, Libanone a Ukrajine. Publikoval v zahraničných a domácich médiách a za svoju prácu dostal ocenenia Czech aj Slovak Press Photo. Vyštudoval medzinárodnú bezpečnosť na univerzite v Leicestri, kde skúmal propagandu a dezinformácie v digitálnom globalizovanom svete.

Nasledovala séria troch príbehov imigrantiek a ich príchodu na Slovensko, alebo aj vnímania vlastnej inakosti a správania sa majority smerom k nim a ich rodinám

Vystúpili:
Nasi A. Motlagh, slovensko-iránska stand-up komička, poetka a aktivistka. Narodila sa v Teheráne v roku 1995. Spolu s rodičmi (učitelia angličtiny), emigrovala z Iránu na Slovensko, keď mala 15 rokov (2010). Študovala na Fakulte sociálnych a ekonomických vied na UK v Bratislave. Aktívne ovláda perzsky, anglický a slovenský jazyk. Angažuje sa v oblasti práv menšín a integrácie cudzincov prichádzajúcich na Slovensko, ktorí tu chcú žiť a byť prospešní pre spoločnosť. Taktiež verejne komunikuje politicko-spoločenskú situáciu a postavenie žien v rodnom Iráne.

Tatérka Les Paskarenko žije na Slovensku od roku 2015. Z Ukrajiny odchádzala v tichosti ako 17-ročná študentka, v súčasnosti v Bratislave rozbieha vlastný tatérsky ateliér. V rozhovore pre [fjúžn] hovorí, aký vplyv mala vojna na spoločnosť, ale aj o tom, aké je to dostávať sa ľuďom pod kožu.

Kvet Nguyen — Hoa Nguyen Thi (Bratislava, Slovensko), Kvet je vizuálna umelkyňa a fotografka a v súčasnosti je doktorandkou na Katedre fotografie a nových médií (Akademia výtvarných umení v Bratislave). Kvet sa zameriava na nevypovedané príbehy migrácie a inakosti v postsocialistickom kontexte. Dôležitým aspektom jej práce je návrat k histórii, k pamäti rodiny, národa alebo svetovej histórie, ako zdroju dôkazov o niečom, čo sa stalo. Ústredným bodom Kvetinej praxe sú historické udalosti, ktoré ju formovali, počnúc migráciou jej rodičov na Slovensko.

Na záver sme poprosili o názor zúčastnených staromestských seniorov, ktorí rozprávali o svojich skúsenostiach aj pohľadoch na tému a zaspievali a zahrali na harmonike niekoľko pesničiek.

Podujatie bolo spojené s ochutnávkou národných kuchýň našich hostiek.